Tokom vikenda održan je građanski protest u Beogradu povodom dramatične ekološke situacije u Srbiji, uz podršku ličnosti iz javnog života, a kome je prisustvovalo 10.000 ljudi. Protest su organizovale ujedinjene ekološke organizacije među kojima su i AKT grantisti. Organizacija Polekol, institucionalno podržana u okviru AKT-a, radila je na usaglašavanju zahteva svih 45 organizacija pre protesta kako bi ih objedinila u jednom celovitom dokumentu u trinaest tačaka koje su upućene Vladi Republike Srbije.
Ovim povodom razgovarali smo sa Ivom Marković predstavnicom udruženja Polekol, i pitali je da prokomentariše rezultate ovog protesta i njihovih aktivnosti po pitanju artikulacije zahteva. Ona je rekla: „Mnogo je organizacija širom Srbije koje se bave zaštitom životne sredine, skoro onoliko koliko ima i problema. Mi već duže vreme razmišljamo kako možemo da pomognemo da se glas svih nas malih čuje jače, što je moguće samo ako smo u horu. Proces usklađivanja zahteva nije bio lak, ali jeste neophodan – ne samo zbog snage i legitimiteta koji onda nosi, već i zbog boljeg kvaliteta dokumenta. Niko od nas pojedinačno ne poseduje znanje i iskustvo koje posedujemo zajedno.“
Kao rezultat ove aktivnosti, ekološke organizacije napravile su jedinstven dokument u kome su iznele 13 zahteva ili 13 poglavlja u vezi sa ključnim ekološkim pitanjima, koji su u opširnom dokumentu elaborirani detaljnije:
- Poštovanje Ustava i postojećih zakona u oblasti zaštite životne sredine!
- Usklađivanje propisa sa najvišim standardima zaštite životne sredine!
- Učešće građanki i građana u pitanjima o životnoj sredini!
- Informisanje i obrazovanje o zaštiti životne sredine na svim nivoima!
- Zaštitu prirode!
- Zaštitu svih šuma, obustavu seče u zaštićenim područjima i pošumljavanje!
- Obustavu izgradnje i reviziju štetnih projekata MHE!
- Očuvanje vodnih dobara!
- Zdrave urbane sredine!
- Odgovorno upravljanje otpadom!
- Da dišemo čist vazduh!
- Energiju dobru za sve!
- Sveobuhvatni održivi razvoj!