Beograd, 3. decembar 2020. godine
U okviru projekta Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT uskoro se raspisuje poziv za podnošenje predloga projekata za urgentnu podršku za monitoring rada institucija, zagovaranje i informisanje građana u vezi sa pandemijom KOVID-19.
Proglašenje pandemije i mere koje je Vlada Srbije primenjivala u borbi protiv virusa Kovid-19 uticale su na poštovanje osnovnih ljudskih prava svih građana Srbije. U periodu od proglašenja pandemije, naročito u vreme vanrednog stanja proglašenog od strane Vlade Srbije, građanima Srbije su ograničena prava na slobodno kretanje i okupljanje. Ograničenje ovih prava, iako je ostalo upitno da li je bilo primereno trenutnoj situaciji, bila su propisana od strane relevantnih institucija. S druge strane, monitoring organizacija građanskog društva ukazao je na veoma primetno ugrožavanje prava na izražavanje i informisanje, prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu građana, kao i radnih prava.
U vreme vanrednog stanja, organizacije građanskog društva su dale značajan doprinos informisanju građana, povećanju transparentnosti institucija i prevazilaženju posledica ove krize. Prema rezultatima monitoringa koje su sprovele Građanske inicijative, organizacije su se bavile 1) humanitarnom pomoći i uslugama socijalne zaštite, 2) monitoringom rada institucija i zagovaranjem za poštovanje prava građana i 3) omogućavanjem većeg pristupa informacijama od javnog značaja i informisanjem građana.
Poziv za urgentnu podršku biće namenjen podršci u druge dve navedene oblasti rada organizacija građanskog društva. Takođe, Poziv će biti komplementaran ostalim grantovima Švajcarske agencije za razvoj i saradnju koja je u prethodnom periodu odvojila značajna sredstva za dodelu humanitarne pomoći i usluge socijalne zaštite građana u vreme pandemije Kovid-19 u Srbiji.
Cilj poziva: Organizacije građanskog društva, mediji i neformalne grupe uključuju građane u aktivnosti u vezi sa pandemijom Kovid-19, kroz zagovaračke aktivnosti, pristup informacijama i informisanje građana, kao i praćenje rada institucija.
Odabrani projekti organizacija, medija i neformalnih grupa građana će doprineti većem poštovanju prava i informisanju građana, kao i većoj transparentnosti institucija u vezi sa boljom reakcijom i ublažavanjem posledica izazvanih pandemijom koronavirusa. Odabrani projekti će biti utemeljeni na jakoj vezi sa građanima, predstavljaće glas zajednice u kojima deluju i probleme građana iznositi pred donosioce odluka.
Osim finansijske podrške, odabranim organizacijama, medijima i neformalnim grupama biće obezbeđena mentorska podrška u oblastima uključivanja građana, umrežavanja i zagovaračkih aktivnosti kako bi se što bolje ispunile potrebe građana i čuo njihov glas.
Osnovne informacije za urgentnu podršku:
- Oblast podrške: Monitoring, zagovaranje i informisanje građana u vreme pandemije Kovid-19
- Vrednost grant šeme: 22.000.000,00 RSD
- Ko može da podnese predloge projekata: Organizacije građanskog društva (OGD), mediji i neformalne grupe koje su do sada imale aktivnosti u vezi sa ublažavanjem posledica pandemije KOVID-19
- Okvirni, predviđeni broj podržanih projekata: 15
- Trajanje grantova: između 6 i 12 meseci
- Minimalni i maksimalni iznos grantova: 500.000,00 RSD – 1.800.000,00 RSD
Projekti koji imaju komponentu zagovaračkih aktivnosti imaće prednost u odnosu na druge projekte.
Okviran spisak aktivnosti koje se mogu finansirati kroz ovaj Poziv obuhvata:
- Praćenje rada institucija na nacionalnom ili lokalnom nivou;
- Istraživačke aktivnosti usmerene na kreiranje aktivnosti ili predloga politika zasnovanih na prikupljenim informacijama;
- Zagovaračke aktivnosti za promenu politika ili praksi institucija u cilju unapređenja poštovanja ljudskih prava;
- Sazivanje/učešće u diskusijama sa institucijama u cilju poboljšanja transparentnosti i jačanja institucija ili implementacije postojećih politika/praksi;
- Prikupljanje i distribucija informacija od javnog značaja za građane, u oblasti zdravlja, prevencije i mogućnosti lečenja u lokalnim sredinama;
- Informativne i obrazovne aktivnosti u vezi sa sprečavanjem širenja lažnih vesti u vezi sa pandemijom;
- Urgentno zastupanje koje se odnosi na pristup pravdi;
- Inovativni pristupi mobilisanju javne podrške kroz javni nastup, organizaciju online događaja i inovativno korišćenje medija;
- Monitoring obrazovnog sistema u uslovima pandemije.
Lista je indikativna i moguće je predložiti i druge vrste aktivnosti u skladu sa ciljevima poziva.
Predlozi projekata će se podnositi preko online platforme AST projekta.
Poziv sa Smernicama za podnošenje predloga projekata koje će sadržati detaljne informacija o pozivu, uslovima i rokovima za apliciranje će biti objavljen uskoro!
Do tada imate priliku da razvijete ideje koje ćete kroz projektnu prijavu konkretizovati. Ohrabrujemo vas da što pre počnete!
Za više informacija o ovom pozivu, pratite naš sajt i sajt Građanskih inicijativa.